Podujatia Športové podujatia

Dnešné podujatia
Zajtrajšie podujatia
Žiadne podujatie.
Podujatia v ďalšom období
Položky 113 (celkovo 13)

Šport

Šport je forma fyzickej aktivity alebo zručnosti, ktorej účelom je snaha rekreovať sa: pre súťaženie, pre vlastné potešenie, pre dosiahnutie dokonalosti, pre vývoj zručnosti alebo pre akúkoľvek kombináciu týchto cieľov. 

 

V histórii tiež pokusy využiť napríklad olympijské hry na odstránenie vojen. V súčasnosti tiež využívaný aj na komerčné ciele s čím súvisí napr. profesionalizácia športu, ale i negatívne javy ako napríklad doping. Zahŕňa v sebe široké spektrum ľudských činností.

 

Zvláštne postavenie majú motoristické, vodné, letecké športy, ktoré pre pohyb potrebujú zvláštne technické vybavenie.

Ďalšou špecialitou sú extrémne a iné novozačínajúce športy, ktoré sú niekedy iba zaujímavým spojením viacerých športov, alebo ktoré prinášajú nezvykle vysokú úroveň fyzickej námahy, alebo dokonca ohrozenia života. Takýmto športom sa venuje spravidla len úzka skupina fanúšikov.

 

Cyklistika

 

Cyklistika je jazda na bicykli s rekreačným, športovým, turistickým, dopravným zameraním. Osoby, ktoré jazdia na bicykli sa nazývajú cyklisti. Cyklistika sa rozšírila po skonštruovaní bicykla v 19.storočí. Dnes je na Zemi asi miliarda bicyklov, ktoré sú v niektorých oblastiach dôležitým druhom dopravy. Športová cyklistika sa delí na dve odvetvia. Rýchlostnú cyklistiku a technické disciplíny. Do rýchlostnej cyklistiky patria: cestná, dráhová, BMX, cyklokros, horská cyklistika a cykloturistika.

Do technických disciplín: sálová cyklistika, cyklotrial a BMX Freestyle. 

 

Prvý bicykel podobajúci sa tomu dnešnému nakreslil geniálny vynálezca a maliar Leonardo da Vinci (1492). Jeho bicykel však nebol nikdy vyrobený. V roku 1800 vyrobil ruský nevoľník Artamov železný bicykel s pedálmi na prednom kolese. Tento samohyb mal však k dnešnému bicyklu dosť ďaleko. Hromadnú výrobu bicyklov začal až nemecký barón Karl Friedrich Drais, ktorý je nazývaný praotcom bicyklu. V súčasnosti udávajú tempo a smer vývoja bicyklov dve veľké firmy - firma Campagnolo, vyrábajúca komponenty pre cestné bicykle a firma Shimano, jeden z najväčších výrobcov komponentov pre horské bicykle.

 

Prvé organizované cyklistické preteky sa konali 31.mája 1868 v Paríži, v parku St. Cloude na vzdialenosť 1 200 m. O rok neskôr sa vo Veľkej Británii konali prvé medzimestské preteky na trase Londýn - Bristol. Nešlo však o cestné preteky preto, že v tom čase ešte bicykel nebol v Británii oficiálne uznaný ako cestný dopravný prostriedok. Skutočné prvé cestné preteky sa uskutočnili v tom istom roku vo Francúzsku (17.november 1869) na trati medzi Parížom a mestom Rouen, pričom dĺžka pretekov bola 126 km. Pretekov sa zúčastnilo 198 pretekárov.

Cyklistika patrí k najkrajším, ale fyzicky najnáročnejším športom.

 

 

Turistika alebo turizmus je:

  1. hobby spočívajúce v putovaní a spoznávaní krajín, pamiatok, zvykov a ľudí, často s rekreačným zámerom
  2. aktívne cestovanie, pohyb a pobyt v prírode s rekreačným zámerom

- alpinizmus

- agroturistika

- cykloturistika

- geocaching

- horská turistika

- mototuristika

- outdoor

- pešia turistika

- tramping (táborenie v prírode)

- vodáctvo

 

 

Športová cyklistika je druh športu, pri ktorom sa používajú bicykle. Cieľom športovej cyklistiky je zdolanie trate na dráhe, ceste alebo v teréne v čo najkratšom čase.

 

 

Kolektívny šport je taký šport, ktorý je určený pre kolektív hráčov. V kolektívnych športoch proti sebe nastupujú dve (alebo aj viac) skupiny hráčov. Výsledok je výraznejšou mierou ovplyvnený súčinnosťou a súhrou celého tímu, už menej individuálnymi výkonmi jednotlivých hráčov.

 

 

Mentálny šport alebo duševný šport je založený hlavne na duševnej činnosti. Ide väčšinou o logické spoločenské hry. Organizácie hráčov mentálnych športov združuje Medzinárodná asociácia mentálnych športov. Mentálne športy možno pestovať až do najvyššieho veku, okrem mentálnych schopností vyžadujú hlavne na vrcholovej úrovni i kondičnú výdrž, okrem logických schopností i silnú psychickú odolnosť.

 

História športu

 

Šport má svoje počiatky už v antike, kedy vznikli aj Olympijské hry. Nikto presne nevie kedy a prečo sa šport vyvinul. Najpopulárnejšie vysvetlenie je tvrdenie, ktoré hovorí, že šport bol najskôr výcvik v love a boji o prežitie a až neskôr, keď človek mal viac voľného času sa vyvinul na zábavu.