Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle
Mohyla je posledným miestom odpočinku generála Dr. Milana Rastislava Štefánika - vedca, vojaka, diplomata, kľúčovej osobností našich dejín a spolutvorcu našej novodobej štátnosti.
Masív Bradla, na ktorom Mohyla stojí, tvorí dominantný krajinný prvok svojho okolia. Objekt Mohyly svojim umiestnením v krajine a svojím kompozičným, hmotovým, priestorovým a materiálovým ponímaním predstavuje vrcholný štandard európskej monumentálnej architektonickej tvorby. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo (544 m.n.m), v katastri mesta Brezová pod Bradlom a je dielom architekta Dušana Jurkoviča. Hneď, ako sa Jurkovič dozvedel o Štefánikovej tragickej smrti, rozhodol sa „pochovať generála Štefánika na Bradle“. Túto myšlienku sa po súhlase kompetentných i Štefánikovej rodiny podarilo uskutočniť. Dňa 11. mája 1919 bol generál Štefánik i talianski letci, ktorí zahynuli spolu s ním, pochovaní na temene Bradla. Cesta k postaveniu Mohyly však nebola ani krátka, ani jednoduchá. Prvý návrh Mohyly predstavil Jurkovič verejnosti v roku 1920. V nasledujúcom roku vznikol Spolok pre postavenie pomníka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a začal zbierať financie na stavbu. Projekt Mohyly bol viackrát prepracovaný a kvôli zníženiu finančných nákladov musel Jurkovič návrh Mohyly zmenšiť a znížiť. Základný kameň slávnostne položili 4. mája 1924. Výstavba sa uskutočnila počas 280-tich pracovných dní od 11. júla 1927 do 20. septembra 1928. V základe je Mohyla dlhá 96 m, široká 70 m. Prvá terasa meria 93 x 62 m, druhá 45 x 32 m. Štyri obelisky majú výšku 12 m. Hrobka Štefánika a talianskych letcov je v hĺbke 8 m pod tumbou. Mohyla je obložená kamennými kvádrami z travertínu, ktorého zo Spišských Vlách doviezli 194 železničných vagónov. V roku 1968 bola Mohyla vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Rekonštrukcie sa dočkala až po páde totality. Trvala takmer 7 rokov, bola ukončená v roku 1996.
Vďaka nespornému významu Štefánikovej osobnosti i vďaka svojim umeleckým kvalitám bola Mohyla Milana Rastislava Štefánika v roku 2009 slávnostne zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva.
Na Bradlo k Mohyle vedie udržiavaná 4-kilometrová komunikácia. Návštevníci majú možnosť občerstviť sa na chate Bradlo a zakúpiť si propagačné materiály a suveníry.
Podrobné informácie o Mohyle M. R. Štefánika a o jej tvorcovi architektovi Dušanovi Jurkovičovi ponúka Pamätná izba Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom v Národnom dome Štefánikovom na Nám. gen. M. R. Štefánika 10.